Životopis Cheng Man Ch'inga


 

Profesor Cheng Man Ch'ing (narozen r. 1900) byl nazýván "Mistrem pěti umění": tchaj-ti-čchuan, malířství, kaligrafie, poezie a lékařství. Byl studentem známého mistra Yang Ch'en-Fu (1883-1936).

 

Jako malý chlapec utrpěl Cheng Man Ch'ing zranění hlavy, které způsobilo jeho zhoršenou schopnost soustředění. Ta přetrvávala ještě několik let po úrazu. Jeho rodina se obávala, nedošlo-li při nehodě k poškození mozku. Cheng Man Ch'ing šel do učení k proslulému malířskému mistrovi, kde se při roztírání tuše jeho mentální funkce obnovily. Byl však i nadále fyzicky velmi slabý.

 

V třiadvaceti letech přijal Cheng Man Ch'ing místo učitele na pekingské Akademii umění, ve třiceti zakládá Kolej krásných umění v Šanghaji. Přepracovaný a fyzicky zesláblý onemocněl tuberkulózou. Lékaři mu předpovídali 6 měsíců života a Cheng Man Ch'ing začal - jako poslední pokus o záchranu života - cvičit tchaj-ti-čchuan. Po krátké době přestal vykašlávat krev a tuberkulóza ustoupila. Pokaždé však, když ve cvičení tchaj-ti-čchuan polevil, onemocněl a vyléčil ho až nový návrat ke cvičení.

Po dvou letech cvičení, v roce 1932, byl Cheng Man Ch'ing představen mistru Yang Ch'en-Fu. Ten ho přijal za svého žáka.

V roce 1947, jako učitel tchaj-ti-čchuan na vojenské akademii, zkrátil cvičení z tradičních 108 na 37 forem. Učinil tak, protože v daném čase nebylo možné stihnout vojáky naučit celou dlouhou formu.

Když komunisté převzali v roce 1949 moc v Číně, odstěhoval se profesor Cheng Man Ch'ing s rodinou na Taiwan. Vyučoval tam krátkou formu - Cheng Man Ch'ing 37 forem, malířství, poezii a kaligrafii.

V roce 1964 odcestoval do New Yorku a tam pokračoval ve výuce tchaj-ti-čchuan. O rok později v New Yorku založil školu. Později pro ni našel nové působiště, které nazval "Šťastné místo". Této škole napsal věnování: "Ať pravé zaujetí a šťastný osud přebývá v těchto místech. Ať zde opravíme své staré chyby a odložíme předsudky, které o sobě máme. Se stálostí planet a jejich nebeských drah či dračích stezek zahalených oblaky, nechť vstoupíme na území říše zdraví a navždy v něm zůstaneme. Ať se posílíme proti slabosti a naučíme se sebedůvěře a nikdy ani na okamžik nesejdeme z cesty. Pak se nám naše rozhodnutí stane přirozeným jako vzduch, který dýcháme, a svět, ve kterém žijeme. Pak se budeme cítit šťastní jako rybka v křišťálové vodě…"

Během svého pobytu v Americe se Cheng Man Ch'ing pravidelné vracel na Taiwan. Tam také v roce 1975 umírá.