Historie taichi


Tchaj-t'i cchuan (tchaj-t'i, taichi, taiji) má původ v čínských bojových uměních a jeho vznik je pravděpodobně datován do 12. století. Taiji však v sobě nese čínskou moudrost lékařskou a filosofickou, která má své kořeny hluboko před naším letopočtem.

Nejčastěji uváděná legenda svázaná se vznikem taiji praví, že mnich jménem Chang San Feng (narozen v pozdním období panování dynastie Sung (960-1126)) pozoroval na dvorku boj jeřába s hadem.
......více....


Z knihy Tao-te-ťing

8

Nejvyšší dobro je jako voda.
Voda je dobrá tím, že prospívá bezpočtu tvorů
a s nikým nezápolí.
Je spokojena s místy, jimiž lidé pohrdají.
Proto je blízka Tau.
....

...vícePrincipy - Yang Cheng Fu

Dvanáct důležitých bodů, dle ústního předání mistra Yang Cheng Fu sepsal Cheng Man-Ch'ing

1. Nejdůležitější je celkové uvolnění. V Čínštině je tento princip vyjádřen termínem sung. Nejlepší překlad je "uvolnit se", ale i tato definice je příliš strnulá. Musíte uvolnit celé tělo. Neměla by být přítomna žádná síla kromě malého bodu na hlavě, kdy cítíme, jako by byla hlava zavěšena na neviditelné niti zeshora. Můžete-li uvolnit své šlachy, zbytek bude spontánně následovat. Mistr Yang každý den alespoň desetkrát opakoval: "Uvolni se! Uvolni se! Buď klidný. Uvolni celé tělo". Jindy říkával: "Nejsi uvolněn. Nejsi uvolněn. Nejsi-li uvolněn, koleduješ si o výprask".

2. "Klesnout" (chen) je druhým krokem sung. Když jsme schopni se naprosto uvolnit, když se uvolní šlachy,...

...víceŽivotopis Cheng Man Ch'ingaProfesor Cheng Man Ch'ing (narozen r. 1900) byl nazýván "Mistrem pěti umění": tchaj-ti-čchuan, malířství, kaligrafie, poezie a lékařství. Byl studentem známého mistra Yang Ch'en-Fu (1883-1936).

více...


Rozhovor s mistrem Huangem Sheng Shyanem

1. Existují v taiji různé školy a frakce?

Taiji ztělesňuje obsáhlý celek znalostí, který byl sestaven a předán našimi učenými předky mystických zásad a hlubokých filosofických vědomostí. Pohyby taiji jsou důmyslné, protože principy stojí na důmyslných základech. Naši předkové vyvinuli umění ke zlepšení lidského zdraví, zažehnání nemocí, zpomalení procesu stárnutí, dosažení dlouhověkosti a za účelem sebeobrany. Toto všechno slouží prospěchu člověka i společnosti. Podporuje se také formování dobrého charakteru. 
Ten, kdo se věnuje taiji a kdo vstřebal Tao (neboli filosofii jako cestu života) taiji, přispívá ke správnému řízení země a ke všeobecnému míru. Taiji není bojové umění k vychloubání a k nepřátelským účelům. Zastánce taiji potřebuje rozumět principům a filosofii taiji....

více...Doporučená literatura

Čeng Man-čching: Tchaj-ťi čchuan/Zjednodušená metoda cvičení pro zdraví a sebeobranu, Argo 2005

Wolf Lowenthal: Nic vám netajím, Argo 1999
(originál There Are No Secrets: Professor Cheng Man-Ch´ing and his Tai Chi Chuan)
Wolf Lowenthal: Gateway to the Miraculous: Further Explorations in the Tao of Cheng Man-Ch'Ing


Dan Millman: Cesta pokojného bojovníka, Sagittarius 1995
Dan Millman: Návrat pokojného bojovníka, Sagittarius 2003
Dan Millman: Sokrates, EMINENT 2005Hledání vhodného stylu cvičení
Lenka Ryšková

Rozhodně oroduji za to, abyste hledali, který druh cvičení a který druh taichi je pro vás vhodný. Nemluvím samozřejmě o polétavosti, kterou někteří trpí a která je následkem nedostatečné trpělivosti a schopnosti do hloubky studovat jeden systém. Mluvím o potřebě najít „svůj šálek čaje“. Protože systém, který bude nejlépe odpovídat vašim potřebám a vašemu naturelu, vám taky nejvíce pomůže a budete v něm moci udělat největší pokrok. 
více...