Mgr. Lenka Ryšková

*1969 v Českém Těšíně

 

Cvičit začala v roce 1996 ve škole Tomka Nowakowského, u Gábiny Zoubkové. Po několika letech cvičení u prof. Maria Topolšeka a roku cvičení Wu Dang Taiji u mistra Zhai Hong Yina (Čína)  přešla k taiji prof. Cheng Man-ch'inga, k němuž ji přivedly semináře Jana Kauskase (GB), Epi van de Pola (Holandsko) a o prázdninách 2004 finálně seminář Wolfa Lowenthala (USA) ve Francii.

Absolvovala workshopy Philla Shieldse (GB) a Toni de Moulin (Fr).

Zásadně ji ovlivnilo studium u Paula Renalla, učitele Taijiquan School of Central Equilibrium z Nového Zélandu a zakladatele The Taiji School s evropskou působností.

Na Taiwanu cvičila v Peace Parku u mistra Jenga

Aktuálně se inspiruje ze cvičení dvou taiwanských mistrů, mistra Shena a mistra Hsu.

Nově začala cvičit sundo (www.sundo5.org), které ji obohacuje na mnoha úrovních, mistr Kim je jí inspirací svým vedením i bytím. 

Související činnosti

V přetrvávajícím nadšení z knihy Nic vám netajím Wolfa Lowenthala jsme s kolegou Martinem Zemkem přeložili Wolfovu druhou knihu, Bránu k zázrakům, vydalo Argo, 2010.

Shlukem podnětů jsem se nechala ponouknout k napsání knížky pro děti Cvičíme taj-či s dětmi, kterou vydalo nakladatelství Portál, 2013


video 3 minuty s .... (pro UPC)

Aktuální činnost

Aktuálně vedu cvičení pro děti, dospělé i seniory. Věnuji se organizaci a výuce na Trenérské škole taichi, kterou pořádáme ve spolupráci s FTVS. Vedu také krátké semináře pro pedagogy v MŠ o cvičení taichi s dětmi, pro které jsem získala akreditaci Ministerstva školství.

Můj osobní přístup

Taichi považuji za nejlepší komplexní cvičení bez omezení věku a fyzické zdatnosti. Není to možná pro každého cvičení, které by pokrylo všechny potřeby pohybu, ale jako základní korektivní a harmonizační prostředek k péči o tělo je neocenitelné.

U cvičení mi záleží na tom, abychom užili chytrého cvičení s tisíciletou tradicí pro naše současné potřeby těla a duše. Máme jiné životní návyky, sezení u počítače zatěžuje tělo specifickým způsobem, máme jinou fyzickou výbavu, než měli lidé kdysi. Ke cvičení přistupuji z východiska dnešní doby.

Taichi je pro mne umění a cesta, jak být dostatečně naživu, jak pěstovat vnímavost pro měkké dotýkání se světa kolem a sílu uvolnit se do věčných proměn přítomnosti.

Na Taiwanu s Paulem a mistrem Jengem / 2010

s Pei-yi / 2013

v roce 2015 jsem začala cvičit sundo, velmi obohacující!

 

s mistrem Kimem v Praze 2016

v Korei duben 2017


Fyzio přístup

Hledám přístupy, které jazykem a pohledem západním vysvětlí a zpřístupní to, co by se v jazyku čínském mohlo zdáti nepochopitelným...

Učím se práci s tělem podle profesora Pavla Koláře, více o jeho práci http://www.dns-cz.com/.