Trenérská škola tchaj-ťi a čchi kung

licence B, akreditované studium ve spolupráci s FTVS UK

Trenérskou školu tchaj-ťi a čchi kung organizuje Taichi Asociace ČR, z.s. jako otevřené vzdělávání pro všechny praktikující tchaj-ťi a čchi kungu bez rozdílu stylů. Jako hlavní setkávací platformu bereme pojetí lidského těla z hlediska současné fyzioterapie, obecně platné pricipy práce s čchi, klasické tchaj-ťi texty a čínskou filosofii. Vnitřní obsah ponecháváme v kompetenci Vašich stylů a škol.

Akreditované studium pro licenci B  (II. trenérskou třídu) poskytujeme ve spolupráci s FTVS UK.

Licence B je určena zájemcům, kteří mají v úmyslu stát se instruktory a vést lekce pro veřejnost.
Kurz mohou také absolvovat praktikující, kteří chtějí obohatit vlastní praxi o širší záběr vědomostí a přístupů.

Pro ty, kdo nemají dostatečnou praxi pro studium licence B, tedy i úplným začátečníkům, nabízíme kurz pro licenci C (III. trenérskou třídu),

který může být předstupněm pro licenci B.

    

Vzdělání, které si od nás odnesete, poskytuje výjimečně komplexní souhrn znalostí o tchaj-ťi a čchi kungu, o jejich kořenech filosofických a historických, souvislostech s čínskou medicínou a současnou fyzioterapií. 

Obdržíte srozumitelný výklad čínského filosofického a energetického konceptu, získáte unikátní porozumění práci s čchi, která stojí za pohyby v čchi kungu nebo formách tchaj-ťi, vyzkoušíte si různé styly cvičení a práce se zbraněmi. Budete mít možnost rozšířit svou výbavu cvičení a technik.

Zakusíte párová cvičení (tuishou), která vycházejí z porozumění toku enerige a z naslouchání.

Vyzkoušíte si možné korekce Vašich posturálních a pohybových zvyklostí z pohledu fyzioterapie a získáte základ znalostí k posouzení vhodného způsobu pohybu tak, aby byl bezpečný pro Vás i Vaše klienty (opíráme se především o DNS metodu Prof.PaedDr. Pavla  Koláře, Ph.D., http://www.dns-cz.com/)

Více v obsahu viz níže

 

Vybrali jsme lektory, kteří jsou jedineční odborníci na svůj obor předání a současně mají dostatek zkušeností a nadhledu k tomu, aby Vám předali esenci znalostí podstatnou pro rozvoj Vašeho vlastního potenciálu.

Absolventi školy licence B budou zodpovědně připraveni na kvalifikované vedení lekcí tchaj-ťi a čchi kungu, a jejich cvičení bude splňovat zásady správného a zdravého cvičení. 

 

Osvědčení získané v TŠ licence B opravňuje absolventy ke získání živnostenského listu Poskytování tělovýchovných a sportovních služeb jako Lektor tchaj-ťi a čchi kung.

Obsah

licence B (II)

 

Studium obsahuje obecnou část  a specializaci v celkové časové dotaci 150 hodin.

Obecná část je přednášena vyučujícími z FTVS UK, časová dotace 50 hodin,

Specializaci tchaj-ťi a čchi kung přednášejí a prakticky vedou zkušení lektoři s osvědčenou odborností a kvalitou. Časová dotace pro specializaci je 100 hodin.

 

Termíny trenérské školy B (II) 2022/23

1/  8.. - 9. 10. 2022  (specializace) 

2/ 26. – 27. 11. 2022   (specializace) 

3/ 21. - 23.1. 2023 (specializace)

4/ únor 2023  (obecná část FTVS) 

5/ únor 2023 (obecná část FTVS) 

6/ 18. - 19.3. 2023  (specializace) 

7/ 15. – 16. 4. 2023   (specializace) 

8/  13. - 14.5. 2023   (specializace)

9/ 10. - 11.6.2023 (specializace a zkoušky)

Cena

Celková cena za trenérskou školu licence B (II) 20/21:     23.700 Kč
Rozepsáno:

cena specializace:      19.700 Kč

Zálohu 4.000 Kč je potřeba uhradit pro registraci, druhá splátka 4.000 Kč do konce roku 2022, zbytek do 5.4.2023

cena obecné části:      3.800 Kč (platí se přímo FTVS UK v prosinci - lednu)

V případě nemožnosti konání prezenčních kurzů máme k dispozici částčně online výuku.

 
Rozsicka_2013 065.jpg

Obsah specializace

1/ Fyziologie těla (Fyzioterapeutická cvičení pro správnou posturu těla, Implementace korektních postojů a pohybových vzorců do cvičení tchaj-ťi a čchi kung, praxe)

2/ Čínské kořeny tchaj-ťi, teorie (Tao cvičení: význam cvičení, Wuji, Taiji, Liang Yi, kombinace druhů tréninku, Tao cvičení: význam cvičení, Wuji, Taiji, Liang Yi, kombinace druhů tréninku, Praktické cvičení: Ba duan jin, Wu xing qi gong, automasáž, stretching)

3/ Historie a rozdělení bojových umění v Číně, práce se zbraněmi (meč, tyč, vějíř), praxe

4/ Dráhový systém, čchi a její tvorba, práce s čchi, pohled čínské medicíny, čchi kung pro rozdílné fyzické konstituce, kultivace čchi

5/ Párová cvičení, 13 forem tchaj-ťi

3/ Trenérské dovednosti (sestavení a vedení lekce )

4/ Praxe

Časová dotace: 100 hodin

Místo konání:

studio Arha, V. P. Čkalova 26, Praha 6

​centrum Plující oblaka, Mlýnská 6, Praha 6

Obsah obecná část

anatomie, kineziologie

fyziologie

psychologie sportu

první pomoc

pedagogika

sportovní trénink

kompenzační cvičení

výživa

management    

 

Obecné předměty jsou přednášeny ve dvou prodloužených víkendech odbornými lektory na FTVS UK.


Časová dotace: 50 hodin 

 

Místo konání: J. Martího 6, Praha 6, FTVS UK

 

Lektoři

OCH1_edited.png

Otakar Chochola

Umění Tai Ji Quan (Tai-chi Quan) se věnuje od roku 1997, od roku 2008 následuje linii  San Feng Pai  Wudang pod vedením Shifu  Yuan Xiu Ganga. (www.wudanggongfu.com).

Kromě intenzivní praxe Tai Ji Quan a Qi Gong vyučuje na České škole Feng Shui, kterou založil.

www.fengshui-ceskaskola.cz

https://www.plujicioblaka.cz/

V rámci trenérské školy přednáší: pojem tchaj-ťi a jeho význam, principy jin, jang a jejich proměny, pět prvků / wu xing; čchi a její tvorba, 3 dary: ťing, čchi a šen; historie tchaj-ťi čchüan, styly; meditace, stretching.

MR_edited.jpg
VL.jpg

Václav Lukeš

Čínským bojovým uměním se věnuje od roku 2004. Věnoval se postupně stylům hung kuen, guangping yang taiji, baguzhang, yiquan, huan xingxian yang taiji. Od roku 2010 se věnoval též qigongu. V této oblasti ho nejvíce ovlinil učitel neigongu a neidanu Damo Mitchell.

 

Vystudoval 1. školu tradiční čínské medicíny v Praze v oboru akupunktury.

Od roku 2008 měl tu čest se setkávat

s dr. Wang Fuyinem. Byl mu blízko po celou dobu jeho působení v ČR a tak mohl získat hlubší poznání a tajemství dovedností čínských masáží tuina.

V roce 2017 obdržel od dr. Wang Fuyina osobní diplom a pověření k pokračování výuky jeho odkazu v masážích tuina v rámci ČR a SK. Je tak jedním z 5 pokračovatelů linie dr. Wanga a jediný v Evropě.

V současné době je Václav Lukeš jedním ze zakladatelů a lektorů ANDAO INSTITUTE.

https://andao.cz/

Martin Rohel

Bojovým a zdravotním cvičením se věnuje téměř 30 let. Začínal studiem Taiji stylu Wu, později stylu Jang, Čchen a Shaolin kung-fu. Učil se zdravotní stránku Taiji včetně pochopení čínské medicíny a umění ovládnutí omlazení těla pomocí cvičení Čchi kung. Později poznal mistra  Qin Ming Tang, který se učil Taiji styl Čchen přímo ve vesnici Chen Jia Gou u mistra Zhu Tian Cai (jeden ze čtyř budhových bojovníků) a Shaolinské kung-fu přímo v kláštěře Shaolin. Své dovednosti každoročně testoval na závodech jak u nás, tak po celém světě a především v kolébce tohoto umění v Číně.

Již přes 10 let se věnuje trenérské činnosti po celé ČR. V současné době působí jako rozhodčí v ČR a hlavní trenér  pro Taijiquan reprezentaci a mládeže wushu České federace wushu. Je držitelem mezinárodní licence C pro rozhodování soutěží Wushu.  

https://www.wushuakademie.cz/

Paul Renall

Po mnoha letech hraní rugby a rozličných pohybových aktivitách cvičí od roku 2000 TaiChi, osobní žák Wee Kee-Jina na Novém Zélandu. Na Taiwanu se učil u mistrů Jenga, Shena, Hsu, Zhou a Wu, specializuje se především na cvičení tuishou. Svou praxi rozšířil také o cvičení s mistrem Kimem (Bagua) a Sam Tamem (yiquan).

Paul založil a vede The Taiji School, international centre for applied taiji principles a učí workshopy v různých zemích Evropy.

V rámci trenérské školy vede praxi párových cvičení.

www.thetaijischool.com

Julie Růžičková

Absolvovala magisterské studium na 2. lékařské fakultě v Motole. V terapii využívá zejména prvky Dynamické Neuromuskulární Stabilizace, Spirální Dynamiky, metody Ludmily Mojžíšové a jógy. Zaměřuje se na práci s dospělými pacienty. Věnuje se široké škále zejména funkčních, ale i strukturálních poruch pohybového aparátu.

Poslední roky se věnovala také terapii pacientů s psychiatrickými obtížemi.

 

Od roku 2012 vede lekce jógy.

Lenka Ryšková

Cvičí taichi od roku 1996, vede cvičení s dospělými, dětmi a seniory. Autorka knihy Cvičíme Tajči s dětmi (Portál, 2013).

V rámci trenérské školy působí jako garant a hlavní organizátor.

www.tai-ji.cz

 

REFERENCE

Eliáš P.

Co mi dala trenérská škola?

- zvýšila můj zájem o Tai ji

- zvedla touhu pročíst znovu klasiky

- dívat se na spoustu věcí jinýma očima

Alice K.

​Trenérská škola mě překvapila. Myslela jsem  si, že studium bude více méně formální a doplňující k tomu, co už znám. Ale fyzio přístup byl tak obohacující, že mě donutil překopat můj způsob cvičení i přístup  k výuce. Navíc vše  dokonale dává smysl. Jsem šťastná, že jsem do toho šla.

Petr U.

V našem systému taichi je málo párových cvičení, hodně mě potěšilo, kolik inspirace si odnáším v této oblasti. Je pořád na čem pracovat. V lektorech jsem našel super podporu, žádné prosazování jejich stylu nebo jediné správné cesty. To je pro mě cenné.

 
IMG_5700.JPG

Požadovaná předchozí praxe pro licenci B je minimálně 4 roky.  Pokud nemáte dostatečnou praxi, můžete se přihlásit na studium Tchaj-ťi a čchi kungu licence C nebo si najít kurzy v místě svého bydliště. Pokud byste stáli o účast v kurzu i pokud nesplňujete požadovanou délku praxe, je nutno poslat video přes úschovnu k posouzení. Děkujeme.

K PŘIHLÁŠENÍ pro licenci B JE POTŘEBA:

1/ zaslat přihlášku

2/ věk min. 18 let, maturitní zkouška (pro nematuranty je potřeba absolvovat 50h na FTVS UK)

3/ zaplatit zálohu 4.000 Kč ( č.ú. 2401190975/2010, pokud si přejete vystavit fakturu, pošlete prosím info s údaji o fakturačním subjektu)

K ZAKONČENÍ licence B JE POTŘEBA:

1/ absolvovat víkendové semináře obecné a specializace

2/ napsat zkoušky z obecné části (formou testu, stanovuje FTVS UK)

3/ napsat Závěrečnou písemnou práci v rozsahu 16-20 stran

4/ napsat písemné testy k teoretickým tématům spojeným s tchaj-ťi

5/ složit zkoušku z praktické části své specializace: odcvičit ukázku tchaj-ťi nebo čchi kung a ukázku své výuky

Pro účastníky, kteří cvičí v rámci systému své školy či u svého mistra zdůrazňujeme: plně respektujeme systém výuky, který je Váš „domácí“. Věříme, že náš kurz Vám může být užitečný komplexním a systematickým základem  znalostí, který by měl být pro všechny specifické větve tchaj-ťi stejný napříč všemi styly. Co požadujeme z Vaší strany je opravdový zájem o studium pohybu, který je korektní z hlediska správné fyziologie těla a přínosný pro osobní rozvoj člověka. 

Kurz slouží k nabytí odbornosti potřebné ke získání živnostenského listu. Pro ty z Vás, kdo cvičíte v systému tradiční tchaj-ťi školy nebo linie svých mistrů, nenahrazuje náš kurz svolení mistra k výuce. 

Taichi Asociace ČR, z.s.

 IC 01283901

 L 25131 vedená u Městského soudu v Praze

cvičíme převážně ve studiu Arha, 

V. P. Čkalova 26, Praha 6, 160 00

              606 643 873

              kurzy@tai-ji.cz

Join us on facebook

  • White Facebook Icon